wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Długowieczne płoty drewniane

Nietrafnie zabezpieczone sztachety drewniane w mgnieniu oka się eksploatują i mogą ostatecznie stracić swój dotychczasowy czar i właściwości. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot pożądane byłoby poznać rodzaje pielęgnacji oraz pielęgnacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy upajać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące płot z drewna wypada zacząć od właściwego i sumiennego przygotowania towaru na ogrodzenie, gdyż od tego zależy efekt finalny naszych robót. Przed użyciem produktów do protekcji oraz dekoracji płotów z drzewa istotne jest ocena, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu fachowego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz insektami. Gdy ochronimy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, powinno się nanosić następne preparaty, które zabezpieczą je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy użyć achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący albo lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy ogrodzenie od środka, lecz nie utworzy na jego nawierzchni osłonowego filmu. Ochronione w ten sposób płot pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej asekuracji ogrodzenia, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu konserwuje ogrodzenie przed ujemnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe należy poświęcić im sporo uwagi i opieki.

Kompletnie inaczej jest w przypadku ogrodzeń z pcv. Ów typ płotów jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie ulegają również biokorozji dlatego służą swoim właścicielom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz