środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastikuBydgoszczy na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na sztachety z PCV na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również siekać na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia PCV wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenia z PCV na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także własnych upodobań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie z plastyku na plot i bramę ze sztachet tworzy się z głazów różnego obrysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z fragmentów o niesymetrycznych kształtach, wypada je właściwie łączyć tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz