poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Zielone sztachety albo jak kto woli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą i za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenie z plastyku z Pieńska stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których szybko rosną oraz mocno gęstnieją. Co niemiara uroku maja także takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek lub kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazy, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer obok takiego parkanu uspokaja a także odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które przeważają w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, często tez ekspansywnie kwitną, tymczasem potrzebują również wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z PCV zdołają być niezmiernie smukłe, jednakże wypada je regularnie wycinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie plot konstruuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony widocznej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku z Włoszczowa stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz